چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

شما احتمالا افراد زیادی را در دور و بر خود دارید که همیشه از یک عطر یا ادکلن استفاده می کنند به طوری که بخشی از وجودشان شده مثلا اگر بوی وانیل و شکلات تلخ را استشمام کنید مطمئن هستید که مثلا فلانی است یا با استشمام بعضی بو ها یاد افراد خاصی می افتید. اما از چه راهی بهترین عطر و بو را برای خود انتخاب کنیم تا همیشگی باشد و دیگر لازم به عوض کردن آن نباشیم؟ معمولا انتخاب عطر و ادکلن در نگاه اول برای بسیاری از افراد سخت است و اصول اولیه خرید عطر و ادکلن را نمی دانند. چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

انواع عطر ها:

۱- عطر خالص: این عطر ها  عصاره طبیعی و یا روغن خالص گل ها یا گیاهان معطر هستند. هرچقدر خالصی این روغن ها بیشتر باشد گران تر است. این عطر ها معمولا بسیار سنگین هستند و مقدار کمی از آن ها باید روزانه استفاده شود.

۲- ادکلن: ادکلن ها معمولا حاوی ۳ تا ۵ درصد محلول آب و الکل هستند. که این محلول موجود در ادکلن موجب می شود عطر موجود در آن سبک تر و با طراوت تر  به نظر بیاید.

۳- ادو تویلت: ادو تویلت ها تقریبا شبیه به ادکلن ها هستند و مواد عطری روغنی آنها بین ۴ تا ۸ درصد هست. بر خلاف ادکلن، ادوتویلت معمولا فقط مخلوطی از الکل است و آب ندارد.

۴- ادو پرفیوم: این دسته از عطرها درصد عطری بالایی دارد تقریبا بین ۱۵ تا ۱۸ درصد عطر دارند و به جای آب فقط از الکل استفاده شده و به خاطر درصد بالای عطر آن از ادکلن و ادوتویلت گران تر است.

۵- عطر: خود عطر نسبت به تمام نوع های موجود درصد مخلوط عطر و الکلش بیشتر است و معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ درصد است. به مراتب هر چه میزان مخلوط عطر و الکل موجود بیشتر باشد گران تر است و ماندگاری بالا تری دارد.

یکی از نکاتی که حین خرید عطر باید به آن توجه داشته باشید این است که بعد از تست عطر بلافاصله آن را بو نکنید بگذارید چند ثانیه ای رد شود و عطر را در یک نقطه از دست یا پیراهنتان تست نکنید بلکه در فضای کمی بیشتر آن را تست کنید.

معمولا در بین رایحه های مختلف عطر ها، رایحه هایی مانند رایحه مرکبات، گل ها، ادویجات، و چوب برای خانم ها مورد پسند است و رایحه هایی ماند رایحه چرم، تنباکو، مُشک، خزه و … مردانه پسند تر است. سعی کنید در انتخاب رایحه دقت لازم را داشته باشید تا خودتان و اطرافیانتان همیشه از آن لذت ببرید.

عطر ها با توجه به رایحه مختلفی که دارند ویژگی های متفاوتی دارند و هر کس با توجه به سلیقه و شخصیتش رایحه مورد نظرش را می تواند انتخاب کند. عطر های مناسب بانوان به چهار دسته اصلی انتخاب می شوند. امیدواریم این تقسیم بندی به شما کمک لازم را در انتخابتان کند.

چهار خانواده عمومی از عطر ها شامل: گل ها، مرکبات شیرین، رایحه های نشاط بخش شرقی، و چوب است. هر کدام از این خانواده ها زیر مجموعه های مربوط به خودشان را نیز داند.

عطر های مناسب برای مردان هم عطر های آرامش بخشی هستند مانند اسطوخدوس، سبزی های تازه و خزه است.

این نکته را به خاطر بسپارید که عطر های زنانه باید به گونه ای انتخاب شوند که بیشتر تمایل مردان به آن است و برعکس. به خاطر همین است که خانم ها معمولا از عطر های مردانه خوششان می آید و برعکس.

ممکن است شما با خودتان بگویید که اگر همیشه از یک عطر خوب استفاده کنم خسته کننده است. پیشنهاد من به شما این است که از یک خانواده چندین رایحه که زیر مجموعه آن است را انتخاب کنید و متناسب با هر فصل و خلق و خوی خودتان و یا متناسب با هر تاریخ و مناسبتی عطر خودتان را تغییر دهید.مثلا برای روز های گرم از عطر های سبک تر و ملایم تر استفاده کنید مثل عطر وانیلی. عطر های قوی تر را برای روز های سرد نگه دارید و یا استفاده از عطر های شیرین مانند عطر های زنجفیلی برای روز هایی که در مهمانی هستید و مناسبت خاصی ست می تواند مناسب باشد و احساسات شما را دو چندان نشان دهد.

خانواده گل: این خانواده بوی شیرین و ملایمی دارند که برای خانم ها توصیه می شود و شامل رایحه های متفاوتی مثل : رز، میخک، شکوفه پرتغال، گل بنفشه و اسطوخودوس است.

خانواده مرکبات (میوه ای): شامل رایحه هایی مانند: پرتقال، لیمو، زردآلو، هلو، سیب و انواع دیگر مرکبات است.

خانواده رایحه های شرقی و ادویه جات: وانل گرم، زنجفیل، عنبر و مشک رایحه های شرقی هستند که به رایحه های مرموز معروفند.

خانواده رایحه های ناب و چوبی: شامل رایحه هایی مانند ترنج، خزه، گل لادن و نعنا هندی، رایحه هایی هستند که یادآور طبیعت اند.

یک راهنمایی دیگر در انتخاب عطری با دوام این است که معمولا تستر های عطر ها به صورت مقوایی در دسترس همگان قرار دارد آن تستر را بر روی لباس خود قرار دهید و بعد از پنج الی ده دقیقه آن را بردارید و لباس خود را ببویید.اگر بوی آن روی لباستان به وضوح حس می شود پس دوام آن عطر خوب است.

یک نکته ای که باید در خرید عطر به آن توجه کنید نوع پوستتان است اگر پوستی خشک دارید بهتر است به جا ادکلن از عطر خوب استفاده کنید چون ادکلن روی پوست خشک خیلی زود پراکنده می شود و ماندگاری آن زیاد نیست ولی عطر ماندگاری بیشتری دارد و برعکس برای پوست های چرب ادوکلن مناسب تر است.

روش صحیح عطر زدن: قبل از زدن عطر یا ادکلن بر روی پوست خود مطمئن شوید که از لوسیون و یا ماده معطر دیگری از قبل استفاده نکرده اید. برای عطر، بهتر است آن را بر روی گردن و کمی از آن را روی مچ دستتان بزنید و برای ادکلن روی لباس از فاصله کمی دور بر روی قسمت شانه هایتان اسپری کنید.